Elisabeth Elliot: Szerelem és tisztaság

 


Ismertető
Elisabeth Elliot könyve egy keresztény szemléletű, egyáltalán nem didaktikus útmutató, amely a szexuális tisztasággal foglalkozik. A szerző a saját tapasztalatait és bibliai elveket felhasználva betekintést nyújt abba, hogyan lehet megőrizni a tisztaságot a házasság előtti időszakban és hogyan lehet egy kapcsolatot Isten tervei szerint kialakítani és ápolni. A könyv őszinte, személyes életrajzi történeteket, gyakorlati tanácsokat és lelki útmutatást tartalmaz, így segítve az olvasókat, hogy a szerelemben és az életben is Istent helyezzék az első helyre. Közvetlen hangnemének köszönhetően nem egy kipipálandó listát helyez elénk, hanem fenntartja az olvasmányos hangnemet.

Elisabeth Elliot (1926-2015) amerikai keresztény író, előadó és misszionárius volt. Édesapja egy missziós szervezetnél dolgozott. Családjával később az Egyesült Államokba költözött, és Elisabeth a Wheaton College-ban tanult, ahol megismerkedett későbbi férjével, Jim Elliot-tal.

Jim Elliot és négy misszionárius társa 1956-ban életüket vesztették Ecuadorban. Jim halála után Elisabeth visszatért Ecuadorba kislányával, hogy folytassa férje munkáját, és végül sikerült barátságot kötniük a huaorani törzzsel, akiket elért az evangélium üzenete.

Elisabeth Elliot számos könyvet írt, amelyek a hitről, a missziókról és a személyes áldozatról szólnak. Legismertebb művei közé tartozik a Szerelem és tisztaság (Passion and Purity), amely személyes tapasztalatain és bibliai elveken alapulva ad tanácsokat a keresztény romantikus kapcsolatok és a szexuális tisztaság területén.
Primo, Budapest, 1992
126 oldal · puhatáblás · ISBN: 9637838341 · Fordította: Kisházy Mária


Fülszöveg

Felette ​nagy titok ez…

Atyját és az anyját elhagyja az ember,
ragaszkodik asszonyához, akit az Isten rendel.
Egy test és egy lélek lesznek mától kezdve,
közös teher, közös öröm, együtt az Úr kezében.
Refr.: Felette nagy titok ez, az ember meg sem érti,
hogyan lehet egyáltalán ilyen nagyon szeretni.
Titok, de van megoldás, az Igében találod:
Isten maga alkotta meg egykor a házasságot.

Már az Éden-kertben Isten azt is látta,
az embernek szüksége van egy hozzáillő társra.
Sokkal jobb a dolga kettőnek, mint egynek,
botlik az egy, a másik segít, egyszerre el nem esnek. Refr.:

Jobb kettőnek együtt kéz a kézben járni,
akármilyen hideg jöhet, azoknak nem kell fázni.
Ellenállni könnyebb, ellenség ha támad,
velük az Úr kegyelme van, még a pokol sem árthat. Refr.:

Fiatalkoromban, ha egy fiú és egy lány szerelmes volt egymásba, azt mondtuk, hogy a fiú udvarol a lánynak. Ma járnak egymással. A szerelem kifejezésre határozottan rossz idők járnak. Sok kortársunknak ez a fogalom már csak annyit jelent, hogy ágyba bújik valakivel, sőt az sem számít többé, melyik nemhez tartozik a másik. Az autókon díszelgő matricákon a szerelem szót piros szív helyettesíti. Használják bármire, bárkire és szinte minden elképzelhető helyen. Akkor tehát nincs is más út? Tetszik, nem tetszik, ilyen undorítóan felszínes módon kell megélnünk az élet legmagasztosabb pillanatait? A modern élet- filozófia, akár akarjuk, akár nem, ilyen gusztustalanra maszatolja a férfi-nő kapcsolatot?
Elisabeth Elliot magyar nyelven immár 3. kiadást megért műve – a korszellemmel szemben – olyan alternatívát állít elénk, amelyet, ha valaki őszintén magáévá tesz, megmenekülhet a kínzó emlékek és a megterhelt lelkiismeret gyötrelmeitől.


Véleményem
Egy kedves barátnőm adta ezt a könyvet, mert tudta, mennyire érdekel a keresztény szerelem témaköre. Bizony, rengeteg kérdéssel indultam a könyv olvasásának. Nagyon jó kis könyv, sok igazságot tartalmaz, élvezetes a narráció is, nem kioktató jellegű, pedig a borító alapján ilyenre számítottam. Azzal a reménnyel kezdtem el olvasni a könyvet, hogy rájövök, milyen egy tökéletes keresztény párkapcsolat, és kipipálhatom, mit szabad és mit nem. Ehelyett árnyalt képet, igei megerősítést és rengeteg hasznos tanácsot kaptam. Nem éreztem lefelé beszélést a könyvben, inkább egy nagytestvér vagy barátnő beszélgetését az olvasóval, ami közvetlenné tette a hangnemet. A szituációk voltak a kedvenceim. Nem szoktam könyvekbe firkálni, de azon kaptam magam, hogy itt többször is alá kellett húznom és kiemelnem magam számára részeket. Biztos, hogy fogom még forgatni ezt a könyvet, és bár 1992-ben jelent meg Magyarországon, a szöveg mainak érződik, és továbbra is érvényes, aktuális. Az író saját történetét is megismerhetjük Jimmel, a férjével. Minden elismerésem, hogy Isten akaratát keresték a kapcsolatukban és a magánéletükben is, és hogy erre bátorították a hallgatóságot is.
A könyv sok oldalról lefedi a szerelem témakörét, említi például az elutasítás esetét is, a "meddig lehet elmenni a párommal" ingoványos talaját, valamint tartalmaz a fejezetekhez illő bibliai elmélkedéseket. Bár a szerelemről szólt a könyv, egyfelől a várakozásról is, illetve az engedelmességről. Az Isten akaratát követni nem mindig egyértelmű, és örültem, hogy ezek a kételyek megjelentek az író szituációiban is. Felvezetett téves gondolkodásmódokat és szabatos világlátást is a könyv, de kellő alázattal és szeretve intéssel igyekezett a helyes útra vezetni a szexualitásról való nézeteket. Ezt a könyvet mindenkinek el kellene olvasnia, aki ismerkedik valakivel, szeretne párt magának, de akkor is hasznos lehet, ha már kapcsolatban van. És félreértés ne essék, elsősorban lányoknak szól a könyv, de a fiúk is sokat okulhatnak belőle, egyáltalán nem nyálas vagy csajos ez az olvasmány.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések